Wizyta dziecka w przyjaznym centrum stomatologicznym

Nie od dziś wiadomo, że zaciągnąć dziecko do dentysty jest niezmiernie trudno. Już pierwsza wizyta może być dla niego szokiem, i to właśnie przebieg pierwszych odwiedzin u dentysty zależy od tego, jak twoje dziecko będzie reagowało na słowo „dentysta”. Dzieci często mają problemy z uzębieniem, nawet mleczaki trzeba leczyć. Mimo iż te zęby wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe, trzeba o nie dbać.

Nieleczone pierwsze zęby mogą być siedliskiem bakterii, które wywołują próchnicę. W ekstremalnych przypadkach zakażenie może przenieść się na inne zęby, atakować zębinę i miazgę. Czasami dochodzi do niebezpiecznych powikłań. Najczęściej jednak wystarczy założyć niewielką plombę i możemy zapomnieć o problemie. Co więc możemy zrobić, aby dziecko nie nabawiło się traumy i w przyszłości nie reagowało płaczem i histerią przed wizytą? Musimy wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny.

Wybieramy stomatologa

Możemy skorzystać z opinii znanych nam osób, które chodzą ze swoimi dziećmi do dentystów i są zadowolone. Zdarza się jednak, że przebieg wizyty zależy od temperamentu dziecka, poziomu lękliwości oraz samego problemu z uzębieniem. Więc wizyta, i tak może przebiegać nie po naszej myśli. Dobrze jest poszukać gabinetu dentystycznego, który jest przyjazny dzieciom i specjalizuje się w leczeniu uzębienia małych pacjentów. Na przykład centrum stomatologiczne siedlce wygląda nieco inaczej niż zwykłe centrum dentystyczne. Już od wejścia możemy zauważyć, że młody pacjent to najważniejszy gość w gabinecie.

Ściany w środku budynku pomalowane są na kolory wesołe, brak tam sterylnej bieli albo eleganckiej szarości. Na ścianach dodatkowo wiszą obrazki z postaciami ze znanych i lubianych kreskówek. Każde dziecko witane jest przez przebranego asystenta. Centrum wynajmuje osobę, która rozmawia z dziećmi, zabawia je i opowiada o tym, co zrobi pan doktor.

Przebieg wizyty w przyjaznym centrum

Dziecko wchodząc do gabinetu jest nieco przestraszone, ale ma tyle ciekawych bodźców w środku, że zapomina o swoim lęku. Ściany gabinetu są również bardzo atrakcyjne. Brak tam zdjęć zębów z próchnicą. Same narzędzia, którymi pracuje dentystą są w różnych kolorach. Lekarza oznajmia, że każdy dzielny pacjent pod koniec wizyty dostaje dyplom i małą nagrodę. Następnie bada uzębienie dziecka, w tym momencie mały człowiek zajęty jest oglądaniem bajki. Telewizor z filmami rysunkowymi jest zwieszony na wysokości oczu. Kiedy stomatolog znajdzie coś niepokojącego, co wymaga jego interwencji, mówi dziecku, że zaraz przyleci do niego mała wróżka, która dotknie swoją różdżką jego ząbka i go zaczaruje. Ma na myśli, oczywiście, znieczulenie miejscowe. Dziecko musi tylko zamknąć oczka, ponieważ jak je otworzy, to wróżka nie będzie chciała przylecieć. Dziecko zaciekawione historią zamyka oczy i wtedy lekarz stomatologii może wykonać znieczulenie. Następnie opowiada się dziecku, co się będzie działo z jego ząbkiem. Dziecko może wybrać kolor swojej plomby. Dostępny jest szeroki wybór barw. Dziewczynki najczęściej wybierają różowe plomby, a chłopcy zielone lub niebieskie.

Więcej na: https://ortoviva.pl

Universum

Related posts