Do czego służą i jak działają rozdzielnice elektryczne?

Rozdzielnice elektryczne są nieodłącznym elementem sieci elektro-energetycznej. Stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, hal produkcyjnych, zakładów usługowych i innych obiektów użyteczności publicznej, czyli tak naprawdę wszędzie. Wykonanej z wysokiej jakości elementów pozwalają na skuteczne dostarczanie energii elektrycznej do naszych gospodarstw domowych, zakładów pracy i innych, a także posłużyć nam mogą przez długie lata. Mają nieocenioną rolę we właściwym i bezpiecznym zarządzaniu energią elektryczną.

Czym są rozdzielnice elektryczne i do czego służą?

Rozdzielnice elektryczne jest to zespół połączonych ze sobą urządzeń elektroenergetycznych. Rozdzielnice elektryczne jak sama nazwa wskazuje służą do rozdzielania energii elektrycznej. W rozdzielnicach łączy się obwody z urządzeniami sterującymi w oparciu o właściwie napięcie znamionowe czyli np. włącznik z przekaźnikiem.

Co wchodzi w skład rozdzielnic elektrycznych?

Wszystkie rozdzielnice elektryczne wyposażone są w licznik, z którego wychodzi okablowanie zasilające poszczególne urządzenia w domu, pracy czy innym zakładzie. Zamontowane są w niej także, stanowiące funkcję ochronną danego obwodu bezpieczniki.

Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Istnieje wiele rodzajów rozdzielnic elektrycznych, wybór konkretnego modelu uzależniony jest od rodzaju konstrukcji i instalacji danego budynku oraz przeznaczenie:

  • w budynkach nieprzemysłowych (budynkach mieszkalnych, szkołach, czy sklepach) najczęściej wykorzystywane są rozdzielnice przeznaczone dla sieci do 150 amperów – rozdzielnice tablicowe
  • rozdzielnice szafowe znajdują zastosowanie w budynkach z instalacją dostosowaną do prądu o natężeniu, które wynosi od kilkuset do kilku tysięcy amperów. Dzieli się je na rozdzielnice szafowe jednoprzedziałowe oraz wieloprzedziałowe
  • rozdzielnice skrzynkowe mają niewielkie wymiary, są łatwe w montażu, charakteryzują się także dużą odpornością na działanie środowiska (np. na deszcze – w tym również kwaśne, wiatr, śnieg, promienie słoneczne) oraz na uszkodzenia mechaniczne (np. na wietrzenie, korozję czy abrazję), dlatego stosowane są często przy sieciach wysokiego napięcia.

Gdzie najlepiej instalować rozdzielnice elektryczne?

Rozdzielnice elektryczne można instalować zarówno na ścianach, jak i przed budynkami. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się montowanie rozdzielnic właśnie przed budynkami, gdyż znacznie ułatwia to odczyt licznika kiedy np. nikogo nie ma w domu.

Universum

Related posts

Leave a Comment