Rwa kulszowa jest to dolegliwość, która dopada w najmniej spodziewanych sytuacjach. Objawia się w taki sposób, że w odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się kłujący ból, który określany jest jako piekący bądź rwący. Przesuwa się on wzdłuż pośladków oraz biodra. W dalszej kolejności z tylnej części uda, przez łydkę przemieszcza się do stopy. Wzmaga się przy podejmowaniu najmniejszego wysiłku fizycznego. Jednakże najbardziej dokuczliwy jest w porze nocnej. Jak leczyć rwę kulszową? Jak sobie z nią radzić?
Preparaty na rozluźnienie mięśni
Na początku choroby, gdy ból jest tak mocny, że niemożliwa poruszanie się najważniejszą kwestią jest zachowanie spokoju oraz leżenie na twardym łóżku, w wygodniej dla określonej osoby pozycji.
Specjalista dobiera preparaty w zależności od stopnia nasilenia bólu. Najczęściej rozpoczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym (w formie doustnej bądź w zastrzykach), a ponadto leków, które rozluźniają mięśnie.
W razie trudności ze snem stosuje się środki uspokajające oraz nasenne. Spokój psychiczny pomaga rozluźnić mięśnie, a to wpływa na ograniczenie dolegliwości bólowych.
W niektórych sytuacjach można przepisać witaminy należące do grupy B w formie zastrzyków. W sytuacji, gdy bóle nie ustąpią, podaje się preparaty z grupy opioidów.
Terapia trwa najczęściej od 7 do 10 dni, ale może także przedłużyć się do kilku tygodni. Wówczas zmiana się preparaty na coraz silniejsze. Czasami stosuje się także preparaty przeciwdepresyjne, które przyczyniają się do dodatkowego łagodzenia dolegliwości bólowych.
Metody inne niż preparaty lecznicze
Warto podkreślić, że farmaceutyki nie zawsze są koniecznym rozwiązaniem. Co można zrobić, żeby złagodzić ból do niezbędnego minimum bez stosowania leków?
Biorąc pod uwagę silny ból, a także trudności związane z przemieszczeniem się rehabilitacja oraz fizjoterapia wykorzystywane są, gdy miną najsilniejsze objawy związane z rwą kulszową. Obie techniki należy wdrożyć, kiedy minie najgorsze.
W przypadku, gdy nie można wykonywać ćwiczeń rehabilitacyjnych, można zastosować rozwiązanie w postaci masażu leczniczego, który jest skuteczny, ale także bolesny. Co więcej, niezbędne jest przeprowadzenie co najmniej 2-3 sesji. Oczywiście musi to być masaż o charakterze specjalistycznym, wykonany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
Podkreślić należy fakt, że wśród najskuteczniejszych metod radzenia sobie z bólem związanym z obecnością rwy kulszowej jest ARPwave. Opiera się ona o wykorzystanie elektrostymulacji podczas wykonywania przez pacjenta zadań rehabilitacyjnych. Impuls elektryczny przyczynia się do zwielokrotnienia skuteczności wykonywanych ćwiczeń. Ważne jest również to, że technika ta może być stosowana zarówno podczas trwania ataku, jak i po nim.
Po odpuszczeniu najgorszych symptomów stosuje się następujące rozwiązania:
-
- właściwe dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne, które przyczyniają się do wzmocnienia mięśni otaczających kręgosłup,
-
- elektroterapię, czyli elektrostymulację, galwanizację, prądy TENS,
-
- ultradźwięki,
- kinetoterapia, czyli przyklejanie taśm, które wspomagają właściwą postawę.
Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-jak-sobie-radzic-z-bolem-kiedy-pojsc-do-lekarza
https://rehabilitacja-arpwave.pl/jak-zyc-z-rwa-kulszowa-co-moze-pomoc-zlote-zasady-profilaktyki
https://rehabilitacja-arpwave.pl/kiedy-bol-w-dole-plecow-to-rwa-kulszowa