Druk 3D w twoim domu

Na przestrzeni minionych, dwóch dekad nauka, w niemalże każdej dziedzinie, niezwykle się rozwinęła. Farmakologia oferuje nam nowe, bezpieczne leki, informatyka coraz mniejsze i bardziej wydajne komputery, a w dziedzinie medycyny przeprowadzane są coraz śmielsze operacje. Również technika jest na bardzo wysokim poziomie, w końcu drukarki 3D są coraz bardziej powszechne.

Historia druku przestrzennego

Pierwowzorem technologi była stereolitografia, opatentowana w 1984. W tamtym czasie, drukowanie 3D jednak jeszcze raczkowało, wykorzystywane jedynie do produkcji elementów procesorów. Na przestrzeni następnych, kilkunastu lat technika cały czas się rozwijała, wprowadzano nowe, ciekawe rozwiązania. Wraz z początkiem XXI wieku zaczęto tworzyć z jej pomocą akcesoria medyczne – nie tylko narzędzia, również protezy a nawet sztuczne tkanki. W roku 2006 po raz pierwszy na rynku pojawiła się drukarka 3D przeznaczona do codziennego użytku.

Drukowanie 3D w domu

Współcześnie, niemalże każdy może zakupić taką drukarkę, najtańszą znajdziemy już za 1000 złotych. W takim najprostszym urządzeniu będziemy mogli wykonywać przedmioty niewielkiej wielkości, głównie z plastiku. Im droższe drukarka, tym większe i bardziej skomplikowane proponuje wydruki. Dzięki rozwoju tej technologii, oraz przede wszystkim jej wielkiej dostępności, dużo osób mogło zacząć zarabiać na własnych pomysłach. Z pomocą takiej drukarki przestrzennej można tanim kosztem produkować artykuły na sprzedaż, które do tej pory były wytwarzane w fabrykach. Drukarka jest ściśle zintegrowana z komputerem, do którego wgrywa się specjalnie zaprojektowany program. Obecnie dużą popularnością cieszą się figurki fanowskie, np. przedstawiające postacie z popularnych filmów czy komiksów. Można je wykonywać w domowym zaciszu.

Niebezpieczne produkty

Oczywiście, wiele mówi się o tym, że drukowanie 3D może umożliwić produkcję broni. Na szczęście, wbrew pozorom, nie jest to wcale takie proste. przede wszystkim dostępne na rynku drukarki, przeznaczone do użytku prywatnego, nie są w stanie wykonywać metalowych produktów. Poza tym, aby wykonać broń palną, która będzie działać w odpowiedni sposób, niezbędna jest ogromna precyzja, dlatego w przypadku tanich drukarek przestrzennych jest to niewykonalne. Należy również pamiętać, że produkcja broni w domu jest nielegalna niemalże w każdym kraju na świecie.

Drukowanie 3D ostatnio robi wielką furorę. Drukarki są w tak przystępnej cenie, że wiele osób chętnie je kupuje, nie tylko w celach komercyjnych. jest to również dobra inwestycja, jeśli chcemy rozpocząć domową produkcję serii na sprzedaż.

Universum

Related posts

Leave a Comment